Anykščiai, sujungiantys gamtos, kultūros, istorijos paveldą

  • Paskelbta: 2024-10-20
  • Kategorija: Renginiai

      2024 metų spalio 18 dieną Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos 7d ir 8pp klasių mokiniai lankėsi Anykščiuose, kuris sujungia gamtos, kultūros ir istorijos paveldą, todėl yra ypatingai turtingas ir labai įdomus.

       7d ir 8 pp klasių mokiniai apsilankė ant netoli Anykščių esančio Vorutos / Šeimyniškėlių piliakalnio. Tai yra vienas svarbiausių Lietuvos istorijos ir archeologijos paminklų. Jis garsus dėl savo istorinio ir kultūrinio palikimo bei dėl vaidmens viduramžių Lietuvos gynyboje. Šeimyniškėlių piliakalnis yra garsus kaip vienas iš galimų Mindaugo Vorutos pilies vietų, turintis didelę istorinę, archeologinę ir kultūrinę vertę. Tai vieta, kur mokiniai galėjo tiesiogiai prisiliesti prie Lietuvos viduramžių istorijos ir suprasti senųjų laikų gynybinės architektūros bei gyvenimo būdo ypatumus.

       Moksleiviai užsuko į Siauruko muziejų. Jie sužinojo, kad siaurasis geležinkelis Lietuvoje, dažnai vadinamas „siauruku“, turi svarbią vietą ne tik transporto istorijoje, bet ir tremtinių istorijoje. Tremtis, kurią patyrė daug lietuvių, ypač po Antrojo pasaulinio karo, paliko gilią žymę šalies istorijoje. Tremtiniai dažnai buvo vežami į geležinkelio stotis, iš kurių jie dažniausiai buvo gabenami į Sibiro regionus. Siauruko ir tremtinių ryšys yra svarbus aspektas, padedantis suprasti ne tik geležinkelio, bet ir žmonių, patyrusių sunkumus ir iššūkius, istoriją. Tai leidžia išlaikyti atminimą ir pagerbti tuos, kurie kentėjo dėl politinių aplinkybių.

       Anykščiuose sustiprintos 7d, 8pp klasių mokinių lietuvių kalbos ir literatūros pamokų žinios, nes miestelis ir jo apylinkės yra glaudžiai susijusios su daugybe svarbių Lietuvos literatūros bei kultūros veikėjų, taip pat su žymiais literatūriniais kūriniais. Šios vietos turtingas literatūrinis paveldas suteikė mokiniams galimybę tiesiogiai susipažinti su literatūros istorija ir giliau suprasti svarbiausius rašytojus Antaną Baranauską, Joną Biliūną, Antaną Vienuolį - Žukauską bei jų kūrybą.

       Istorinių žinių mokiniai pasisėmė ir prie Puntuko akmens, kuris yra vienas garsiausių gamtos ir kultūros paminklų Lietuvoje, garsėjantis tiek savo dydžiu, tiek istorine ir simboline reikšme. Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefai – viena iš svarbiausių Puntuko akmens istorinių reikšmių yra tai, kad 1943 metais, minint lietuvių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 10-ąsias metines, ant akmens iškalti jų atvaizdai ir skrydžio data. Lakūnai tapo tautos didvyriais po jų legendinio, bet tragiškai pasibaigusio skrydžio 1933 metais. Šis paminklas ant Puntuko akmens pagerbia jų žygdarbį ir Lietuvos aviacijos istoriją. Puntuko akmuo ne tik primena geologinę Lietuvos istoriją, bet ir įprasmina tautinius idealus. Dariaus ir Girėno paminklas akmenyje simbolizuoja Lietuvos drąsą, atkaklumą ir kovą už laisvę bei pripažinimą pasaulyje. Puntuko akmuo yra ne tik didingas gamtos stebuklas, bet ir svarbus istorinis, kultūrinis ir simbolinis objektas, įkūnijantis Lietuvos istoriją, legendas ir pasididžiavimą tautos didvyriais.

         Puntuko akmuo yra Anykščių regioninio parko dalis, todėl jis yra saugomas gamtos paminklas. Akmuo pritraukia ne tik istorijos ir kultūros mėgėjus, bet ir gamtos mylėtojus. Gamta aplink Puntuką yra ypač graži, įsiliejanti į Anykščių šilelio peizažą. Netoli Puntuko akmens yra įrengtas Medžių lajų takas – unikali galimybė Lietuvoje, kuria galima vaikščioti medžių viršūnėmis ir stebėti įspūdingus vaizdus iš viršaus. Takas dar labiau padidina Puntuko apylinkių patrauklumą.

        Mažvydiečiai taip pat apsilankė ir ant Kalitos kalno – tai vieta, kuri yra viena iš populiariausių vietų Anykščiuose žiemos sportui. Kalnas pasižymi puikiomis sąlygomis ne tik rogučių sportui, bet ir slidinėjimui. Tai traukos centras žiemos sporto mėgėjams, bet taip pat siūlo aktyvią veiklą ir šiltuoju sezonu.

       Mokiniai pripažino, kad pamokos, vykstančios istorinėse vietose yra labiau įdomesnės ir įsimintinesnės. Patyriminės pamokos padeda geriau įsisavinti žinias, nes dalyvavimas ir patirtis turi didesnį poveikį nei vien tik teorinis mokymasis. Mokymasis per patirtį dažnai palieka gilesnį įspūdį, o informacija išlieka ilgiau atmintyje. Prisiminimai apie aplankytas vietas ir jų istoriją dažnai būna įsimenami ilgam, o teorinės žinios, įgytos mokykloje, gali būti greitai užmirštamos. Pamokos istorinėse vietose leidžia ne tik įgyti žinių, bet ir formuoti emocinį ryšį su mokomais dalykais, taip pat suteikia mokiniams unikalią ir įsimintiną mokymosi patirtį.

Autorius:
V. Likšienė, V.Junevičienė

Nuotraukos:
Straipsnio autorių

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas