Vasario 16-osios gimnazija - lietuviška sala Vokietijoje

Apie Vasario 16-osios gimnaziją, esančią Vokietijoje, pasakoja joje lankęsi Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai.

Vasario 16-osios gimnazija buvo įkurta Rytų Vokietijoje Lietuvos okupacijos laikotarpiu, skirta lietuvių bendruomenės nariams, gyvenantiems Vokietijoje. Alfonso Bernatonio iniciatyva ji perkelta į Hiutenfeldą, kur nupirkta didelė pilis tapo naujuoju gimnazijos pastatu. Čia įsikūrė klasės, biblioteka, valgykla, koplyčia, mokiniams, atvykusiems iš kitų šalių - bendrabutis, o pilies teritorijoje – parkas ir sporto aikštynas. Dėl augančio poreikio vėliau buvo pastatytas naujas modernus mokyklos pastatas, nauji bendrabučiai ir valgykla.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, daugelis emigravusių lietuvių grįžo į gimtinę, todėl lietuvių mokyklų Vokietijoje skaičius sumažėjo. Nepaisant to, Vasario 16-osios gimnazija veikia iki šiol, tapusi unikaliu kultūros židiniu. Kadangi lietuvių, norinčių mokytis šioje mokykloje sumažėjo, mokykla atvėrė duris ir vokiečių vaikams. Pilies patalpose veikia Lietuvių kultūros institutas ir Lietuvių bendruomenė, čia nuolat vyksta įvairūs renginiai, skirti lietuviškos kultūros puoselėjimui.

Mantas Černovas:
„Ši gimnazija – vienintelė tokia Vakarų Europoje, todėl mums, lietuviams, ji itin svarbi.“

Mokykla, kurioje lankėmės yra nedidelė, maždaug, 6 kartus mažesnė už mūsų progimnaziją. Ir čia mokosi apie 180 mokinių, apie 30 % mokinių yra lietuvių kilmės. Mokiniai mokosi 5–13 klasėse. Skirtingai nei mūsų progimnazijoje, mokytojai eina į mokinių klases, išskyrus specializuotų dalykų pamokas, kurios vyksta tam skirtose patalpose - fizinis ugdymas, dailė, muzika, gamtos mokslai ir panašiai. Klasės - daug mažesnės, nes čia mokosi mažiau mokinių. Klasėse yra apie 15 mokinių. Prie pagrindinio mokyklos pastato yra mažesnis priestatas, kuriame vyksta biologijos ir chemijos pamokos. Ten yra ir eksperimentams skirtos technika aprūpintos laboratorijos. Mokytojai veda pamokas panašiai, kaip pas mus: paaiškina temą, mokiniai atlieka užduotis, testus, skiriami namų darbai ir t. t.

Greta Zimblytė:
„Pamokos vyksta vokiečių kalba, tačiau yra ir pamokų lietuvių kalba – lietuvių kalbos, Lietuvos istorijos, krašto pažinimo. Per pamokas, kuriose mokėmės, mes kalbėjome daugiausiai vokiškai. Kartais kalbėjome ir lietuviškai, o jeigu mokytojai nemokėjo lietuvių kalbos - angliškai. Lietuvių vaikams pamokos vyksta vokiečių kalba, kaip ir vokiečių vaikams. Taip lietuviai greičiau išmoksta vokiečių kalbos. Geriau vokiškai kalbantys mokiniai padeda kitiems: verčia ką sako mokytojai, paaiškina taisykles ar užduotis.“

Mokiniai, gyvenantys toliau nuo mokyklos, ne šalia esančiame Lampertheime, o yra atvykę iš kitų Vokietijos žemių, kitų šalių ar Lietuvos, apsistoja bendrabutyje, kur gyvena kambariuose po du. Laisvalaikio kambariuose jie kartu žiūri filmus, žaidžia stalo žaidimus, bendrauja ar net groja pianinu, gali rengti net koncertus.

Vasario 16-osios gimnazija – tai unikali lietuviškos kultūros ir švietimo sala Vokietijoje, išlaikanti tradicijas ir atvira tarptautinei bendruomenei.

Autorius:
J. Stonienė, R.Tumienė

Nuotraukos:
Jurgitos Stonienės

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas